Informační systémy VÍTKOVICE IT SOLUTIONS na konferenci European Space Solutions 2014. Kongresové centrum Praha, 11. 6. 2014.

20.06.2014 - VÍTKOVICE IT SOLUTIONS a.s. představila systém automatického tísňového volání eCall. Během simulované nehody tří osobních aut a nákladního vozu došlo k aktivaci systému eCall na linku tísňového volání 112. Následovala komunikace havarovaného kamionu s dispečinkem asistenční služby a dispečinkem pro kamionovou přepravu. Ukázka byla součástí právě probíhající konference v oblasti evropských kosmických aktivit European Space Solutions 2014.

Ředitel společnosti VÍTKOVICE IT SOLUTIONS a.s. Ing. Vladimír Měkota, během tiskové konference, která ukázce předcházela, zdůraznil dlouhodobé zkušenosti společnosti v provozování systému pro tísňové volání na linku 112, rovněž úspěšný crash test eCall (automatické volání havarovaného vozidla na 112) a zdůraznil klíčový podíl holdingu VÍTKOVICE MACHINERY Group na realizaci projektu IBC- Integrované bezpečnostní Centrum Ostrava a ocenění, které tento projekt získal. Simulace zahrnovala převrácení automobilu na trenažeru, náraz nákladního vozu, které přepravovalo nebezpečnou látku a následně řetězovou nehodu osobního vozidla Volkswagen Passat na palivo CNG a vozidla Škoda Octavia.

Systém eCall je příkladným využitím moderních informačních systémů a satelitní technologie v praxi. Na jeho činnosti se podílí tři základní části: palubní jednotka zabudovaná ve vozidle, síť mobilního operátora a pracoviště pro příjem tísňového volání 112. Ukázka systému eCall byla připravena společně s Ministerstvem dopravy, GŘ HZS- Generální Ředitelstvím Hasičského Záchranného Sboru ČR, ÚAMK a společností Telefónica O2, členy testovacího projektu systému eCall Evropské Unie HeERO.

Rychlost odbavení nehody vozidla, vybaveného tímto systémem, poukázala na nutnost zavedení systému eCall co nejdříve do praxe a rovněž nutnost navázat na projekt ChemLOG, jež řeší přepravu nebezpečných látek. V současné době se diskutuje o novém evropském pilotním projektu HeERO 3, který by v mezinárodním prostředí otestoval využití systému eCall při silniční přepravě nebezpečných látek.
Mezinárodní konference European Space Solutions, která je považována za jednu z klíčových konferencí v oblasti využití navigačních družicových systémů Evropské unie Galileo a EGNOS, systému globálního monitorování životního prostředí a bezpečnosti se konala v Praze ve dnech 11. – 13. června 2014. Konference se zúčastnil ministr dopravy Antonín Prachař, místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek, vysoce postavení zástupci Evropské komise, Evropské kosmické agentury, Agentury GSA (Galileo v Praze) a členové Evropského parlamentu. Ministr dopravy Antonín Prachař využil možnost osobně se seznámit s funkčností systému eCall na připravené ukázce a poukázal na potřebu řešit automatické tísňové volání i z nákladních vozidel.

Odkaz na fotogalerii  Odkaz na virtuální prohlídku  Odkaz na video ilustrační havárie  Odkaz na video z prezentace